Zatory krwi

Prawidłowy obieg krwi w organizmie jest niezbędny do tego, aby wszystkie narządy i układy wewnętrzne funkcjonowały w odpowiedni sposób. Krew rozprowadza tlen i inne składniki, dlatego powinna docierać do wszystkich żył i tętnic. W praktyce jednak bywa i tak, że pojawia się zator, na przykład zator serca czy zator płucny objawiający się między innymi dusznością i kaszlem. Zator może też wystąpić w kończynach dolnych, czego wyrazem mogą być widoczne żyły na nogach. Zator prowadzi do zakrzepicy (w tym do zakrzepicy płucnej) i nieleczony może być naprawdę groźny dla naszego organizmu.

Czy to jeśli chodzi o zapalenie krwi w nodze, czy o wspomniany zator płucny przyczyny ich występowania wiążą się z niepoprawnym funkcjonowaniem żył oraz tętnic i w konsekwencji z niewłaściwym obiegiem krwi w organizmie. W celu zweryfikowania, czy zator występuje, należy wykonać różne badania, w tym badania krwi rodzajowo związane z dysfunkcjami układu krążenia, ale także inne badania adekwatnie do występujących objawów. Jeżeli objawami tymi jest szybkie męczenie się, dychawica, kaszel czy ból w okolicach klatki piersiowej warto wykonać na przykład RTG klatki piersiowej. Niezbędne jest, abyśmy powiedzieli lekarzowi o wszystkich objawach, jakie nam towarzyszą i są dla nas uciążliwe na co dzień bądź o tych, które nie występowały w naszym przypadku wcześniej. To pozwoli wykryć czy faktycznie występuje u nas na przykład zakrzepica płucna (https://www.zakrzepica24.pl/o-zakrzepicy/rodzaje-zakrzepicy ), czy może inna choroba.

W przypadku chorób krwi nie można ich bagatelizować, gdyż nieleczone nie tylko prowadzą do utraty zdrowia, ale nierzadko także do zgonu. Dlatego dobrze obserwujmy swój organizm i nie lekceważmy wspomnianych wyżej objawów.

Możliwość komentowania jest wyłączona.