Zanim wybierzemy dostawcę internetu

Obecnie dostęp do internetu staje się normą i nawet w mniejszych miejscowościach nie ma problemu z jego uzyskaniem. Oczywiście nie zawsze zasięg i jakość korzystania z tego typu rozwiązania jest na wysokim poziomie. Wszystko zależy od tego z usług jakiego operatora korzystamy.

Obecnie dostawców internetu jest dużo, znacznie więcej niż jeszcze kilkanaście lat temu, gdzie na rynku dominowały tylko największe zagraniczne firmy telekomunikacyjne. Dziś dostawą internetu zajmują się również lokalne firmy, które najczęściej oferują dostęp do internetu stacjonarnego. Ci, którzy chcą korzystać z wersji mobilnej zazwyczaj sięgają po usługi operatorów komórkowych, którzy taką opcję gwarantują. W tym przypadku jakość korzystania z internetu często dorównuje wariantowi stacjonarnemu, ale wiele zależy od infrastruktury technicznej jaką dany operator wykorzystuje. Im więcej nadajników, tym większe prawdopodobieństwo, że internet będzie działał sprawnie. Czyli właściwie jak?

Każdy użytkownik internetu powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na takie kwestie jak prędkość przesyłu danych, czy dostępny limit, abyśmy mogli bez żadnych przeszkód korzystać z sieci. Często techniczne dane jakie otrzymujemy od dostawcy to za mało, aby mieć pewność, że dany internet będzie u nas dobrze działał. Warto więc korzystać, o ile to możliwe, z ofert na próbę, by w międzyczasie, za pomocą takich narzędzi jak chociażby speedtest (https://www.speedtest.inea.pl) sprawdzić faktyczną prędkość przesyłu danych, by porównać ją z gwarantowanym przesyłem. Da nam to lepsze rozeznanie, czy z danej oferty faktycznie warto korzystać, czy lepiej poszukać innego dostawcy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.